dr Monika Żuraw

wspólnik, radca prawny

dr Monika Żuraw

wspólnik, radca prawny

Zajmuje się prawem własności intelektualnej od 20 lat. Posiada bogate doświadczenie w obsłudze zagranicznych globalnych marek, a także polskich podmiotów. Doradza klientom we wszystkich obszarach związanych z ochroną własności intelektualnej. Jej główną specjalizacją są sprawy sporne, w tym postępowania cywilne i karne, w których za najważniejsze uważa opracowanie właściwej strategii działania.  Z sukcesem prowadzi  trudne negocjacje i mediacje.

Ma bogate doświadczenie w prowadzeniu dużych projektów,  w tym o międzynarodowym zasięgu, korzystając z relacji, jakie zbudowała z zagranicznymi kancelariami.  Koordynuje, m.in.  projekty polegające na ocenie ryzyk prawnych związanych z wprowadzeniem nowych produktów na rynki zagraniczne. Za najważniejsze w jej praktyce uważa takie cechy jak: odwagę, entuzjazm, a przede wszystkim głębokie zrozumienie potrzeb klienta w konkretnej sprawie.

Zainteresowania naukowe realizuje przygotowując publikacje i prowadząc wykłady. Jest autorką rozprawy doktorskiej, pt. Zakres prawa ochronnego na znak towarowy (treść, naruszenie, wyczerpanie, ograniczenia) i innych publikacji z zakresu własności intelektualnej. Tytuł doktora nauk prawnych uzyskała w 2010 r.

Ceniona przez klientów za strategiczne myślenie, konsekwencje działania i  łatwość komunikacji. Wielokrotnie wyróżniona w rankingu LEGAL 500.

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Neofilologii  Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni wykładowca na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Po pracy: najwięcej radości sprawia jej trekking w lesie.

Język: j. angielski  j. francuski

tel.: +48 664 948 372

Publikacje i wydarzenia

Walka krezusów i sponsoring sportowy

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2019-10-09, sygn. akt VII AGa 1570/18 Spory o własność intelektualną najczęściej budzą duże emocje i należą do skomplikowanych. Granica między naruszeniem i jego brakiem jest często trudna do jednoznacznego wyznaczenia. W...

read more

Ryzyko konfuzji w przypadku znaku unijnego

Znak towarowy zarejestrowany w Urzędzie UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) chroniony jest jednolicie we wszystkich państwach członkowskich. Dotyczy to również  oceny prawdopodobieństwa wprowadzenia w błąd przy badaniu tzw. względnych przeszkód rejestracji, tj....

read more

Co mówi Sąd Najwyższy o postępowaniu pojednawczym

W aktualnościach ZG Legal kilkakrotnie pisaliśmy o zawezwaniu do próby  ugodowej jako skutecznym sposobie rozwiązywania sporów z zakresu własności intelektualnej (Link do artykułu).  W sprawach gospodarczych dochodzi jednak do nadużywania instytucji i korzystania z...

read more

Powództwo wzajemne o wygaszenie znaku – interpretacja TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął, w jaki sposób należy liczyć pięcioletni okres nieużywania znaku konieczny do stwierdzenia jego wygaśnięcia w procesie cywilnym. TSUE uznał, że okres ten musi upłynąć przed złożeniem powództwa wzajemnego, jeśli...

read more

Wesołych Świąt!

Zdrowych, wypełnionych spokojem i miłością Świąt Bożego Narodzenia oraz Wspaniałego Nowego Roku. Oby zaskakiwał nas jedynie pozytywnymi wiadomościami!  

read more

Kontakt

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych biur w Warszawie i Gdańsku

Gdańsk

ul. Płowce 11,

80-153 Gdańsk
tel. +48 (58) 716 71 68
fax +48 (58) 526 55 99

Warszawa

ul. Sobieszyńska 35,
00-764 Warszawa
tel. +48 664 948 372
fax +48 (58) 526 55 99

Formularz kontaktowy

12 + 15 =