Sądy ds. własności intelektualnej coraz bliżej
Prace nad reformą mającą powołać wyspecjalizowane sądy ds. własności intelektualnej nabierają realnych kształtów. Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości sądy takie miałyby rozpocząć działanie już w przyszłym roku. Sądy te funkcjonowałyby przy Sądach Okręgowych czterech sądów w: Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Katowicach, przy czym wskazany sąd w Warszawie posiadałby wyłączność na rozpatrywanie sporów dotyczących programów komputerowych, wynalazków, wzorów użytkowych, topografii układów scalonych, odmian roślin i tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym.
Ostatnia z propozycji może budzić zastrzeżenia i zniechęcać potencjalne podmioty do wszczynania lub prowadzenia sporu, z uwagi na zwiększenie kosztów i zaangażowania czasowego. Jest to jednak rozwiązanie aktualnie funkcjonujące w obszarze znaków towarowych unii europejskiej i wzorów przemysłowych wspólnotowych, zatem nie powinno stanowić kluczowego argumentu przeciw jego wprowadzeniu. Nadto zaś, spory we wskazanych przedmiotach należą do najrzadszych ale też wymagających największej wiedzy specjalistycznej tematyki z obszaru własności intelektualnej.
Jednocześnie reforma zakłada likwidację aktualnie funkcjonującego Sądu ds. Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów ( Wydział XXII SO w Warszawie) i przekazanie jego kompetencji każdemu ze wskazanych czterech sądów.
Co ciekawe projekt przewiduje również wprowadzenie przymusu radcowsko-adwokackiego-rzecznikowskiego do występowania przed wskazanymi sądami, co również należy ocenić pozytywnie. Sprawy z zakresu własności intelektualnej wymagają wysokiego stopnia specjalizacji. Nie tylko strony często nie będą w stanie są poradzić bez fachowej pomocy, ale również pełnomocnicy, którzy nie mają doświadczenia w tego typu sprawach. Pytanie czy zauważona przez Ministerstwo wysoka specjalizacja wpłynie również na zwiększenie stawek zastępstwa procesowego w omawianych sprawach, pozostaje na razie bez odpowiedzi.
Więcej informacji na temat planowanej reformy odnaleźć można we wczorajszym wydaniu Dziennika Gazeta Prawna pod poniższym linkiem.

Zobacz też:
Walka krezusów i sponsoring sportowy
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2019-10-09, sygn. akt VII AGa 1570/18 Spory o własność intelektualną najczęściej budzą duże emocje i należą do skomplikowanych. Granica między naruszeniem i jego brakiem jest często trudna do jednoznacznego wyznaczenia. W...
Ryzyko konfuzji w przypadku znaku unijnego
Znak towarowy zarejestrowany w Urzędzie UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) chroniony jest jednolicie we wszystkich państwach członkowskich. Dotyczy to również oceny prawdopodobieństwa wprowadzenia w błąd przy badaniu tzw. względnych przeszkód rejestracji, tj....
Balony wodne tym razem w bitwie przed EUIPO o ważność wzoru przemysłowego
Ta modna ostatnio zabawka stała się przedmiotem sporu o unieważnienie wzoru wspólnotowego Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) a potem Sąd, uznały, że wszystkie cechy zarejestrowanego wzoru wspólnotowego wynikają wyłącznie z jego...
Kontakt
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych biur w Warszawie i Gdańsku
Gdańsk
ul. Płowce 11,
80-153 Gdańsk
tel. +48 (58) 716 71 68
fax +48 (58) 526 55 99
Warszawa
ul. Sobieszyńska 35,
00-764 Warszawa
tel. +48 664 948 372
fax +48 (58) 526 55 99