AKTUALNOŚCI

Lego pozwane za kurtkę z programu Netflixa

10.02.2022 | News, PL

Lego pozwane za kurtkę z programu Netflixa

lut 10, 2022

Źródło: US District Court of Connecticut

Skórzana kurtka noszona przez gwiazdę Queer Eye Antoniego Porowskiego znalazła się w centrum procesu o naruszenie praw autorskich po tym, jak Lego stworzyło zabawkową wersję osobowości telewizyjnej ubranej w łudząco podobny element garderoby.

W czwartym sezonie programu rozrywkowego Netflixa Porowski wystąpił w skórzanej kurtce projektu Jamesa Concannona. Z przodu kurtki widnieje m.in. czaszka, pacyfka i pięści zrywające łańcuchy, układające się w obręcz. Z tyłu natomiast znajduje się napis „thyme is on my side” w stylu graffiti.

Źródło: Netflix

Jesienią ubiegłego roku firma Lego wypuściła zestaw zabawek Queer Eye, zawierający miniaturowe wersje pięciu gwiazd serialu. Jednym z dostępnych elementów była skórzana kurtka z grafiką w stylu graffiti. Na jej tyle widnieje napis „rebuild the world”, wykonany ociekającą białą czcionką na szarym tle, który przypomina stylem i układem projekt Concannona. Z przodu widzimy oznaczenia takie jak czaszka Lego, pacyfka, również nawiązujące do skórzanej kurtki z programu.

W pozwie złożonym w grudniu Concannon twierdzi, że Lego „skrupulatnie skopiowało nie tylko poszczególne kreatywne elementy kurtki, ale także unikalne rozmieszczenie, koordynację i układ poszczególnych elementów artystycznych”. Kurtka została zaprojektowana przez Concannona w 2018 r. specjalnie do Porowskiego. Projekt został objęty prawami autorskimi w listopadzie 2021 roku. W pozwie można przeczytać, że została ona „stworzona przy użyciu zwykłej czarnej skórzanej kurtki, którą Porowski wysłał do Concannona, do której projektant dodał swoje oryginalne dzieło, komponując i aranżując każdy element artystyczny, aby odzwierciedlić jego charakterystyczną estetykę”.

Concannon oskarża Lego o skopiowanie jego kurtki bez pozwolenia lub rekompensaty. Artysta utrzymuje w pozwie, że nie zgodziłby się by tak wielka firma jak Lego korzystała komercyjnie z jego dzieła za darmo. Twierdzi też, że Lego na początku zamiast odszkodowania zaoferowało mu darmowy zestaw Fab 5 Loft – który kosztuje 99,99 USD – dla jego sześcioletniego syna do zabawy, tylko po to, aby później odwołać tę ofertę, mówiąc mu, że Lego nie rozdaje swoich produktów za darmo.

Prawnicy firmy Lego twierdzili również, że „dając kurtkę swojemu przyjacielowi Porowskiemu, wiedząc, że będzie ją nosił w Queer Eye, Concannon udzielił „dorozumianej licencji” Netflixowi na wykorzystanie kurtki w dowolny sposób – w tym na udzielanie sublicencji na utwór firmie Lego”.

Concannon wniósł pozew o odszkodowanie pieniężne za „wszystkie szkody, jakie poniósł, oraz za wszelkie zyski lub korzyści uzyskane przez Lego”.  Jeśli pozew zakończy się dla niego sukcesem, rekompensata z pewnością będzie wyższa niż wartość zaoferowanego mu zestawu klocków Lego za niecałe sto dolarów.

Zobacz też:

Długo wyczekiwany AI Act przyjęty przez Parlament Europejski

  Uchwalenie AI ACT 13 marca 2024 r. Parlament Europejski przyjął Akt w sprawie sztucznej inteligencji (tzw. AI Act), stanowiący od dłuższego czasu istotny obiekt uwagi wielu firm technologicznych. Za przyjęciem AI Act zagłosowała znaczna większość...

IP Telegram: Wzór wspólnotowy Pumy unieważniony

Nasz nowy IP Telegram dotyczy decyzji Sądu UE w sprawie wzoru wspólnotowego należącego do znanej firmy obuwniczej. Niedawno Sąd oddalił skargę firmy Puma, której wzór został wcześniej unieważniony przez EUIPO. To, co czyni tę sprawę bardziej interesującą i wartą...

Ciężar dowodu w kolejnej sprawie przed TSUE

18 stycznia 2024 r. TSUE wydał wyrok w sprawie C-367/21 dot. wniosku o wydanieorzeczenia w trybie prejudycjalnym, złożonym przez Sąd Okręgowy w Warszawie. W swoimwyroku Trybunał wskazał na możliwość odwrócenia ciężaru dowodu w przypadkuwyczerpania praw z unijnego...

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszej kancelarii

Warszawa

ul. Sobieszyńska 35,
00-764 Warszawa
tel. +48 664 948 372

Formularz kontaktowy

2 + 1 =