AKTUALNOŚCI

Cieszymy się z sukcesów w sprawach naszych Klientów!

18.01.2025 | News, PL

Grudzień to czas refleksji i podsumowań, ale także intensywnych działań zmierzających do zakończenia otwartych spraw. Z dumą dzielimy się sukcesami w dwóch skomplikowanych postępowaniach, w których nasi Klienci osiągnęli satysfakcjonujące porozumienia w ramach mediacji sądowych. W obu przypadkach nasi klienci zawarli ugody z bardzo wysokim odszkodowaniem w sprawach, które obejmowały wiele postępowań przed sądami cywilnymi oraz EUIPO i Urzędem Patentowym RP.

Sprawa 1: Utrudnianie dostępu do rynku przez składanie tzw.  zawiadomień w trybie DMCA (Digital Millennium Copyright Act)

Pierwsza sprawa dotyczyła precedensowego przypadku utrudniania dostępu do rynku stanowiącego czyn nieuczciwej konkurencji polegający m.in. na składaniu fałszywych zawiadomień DMCA (Digital Millennium Copyright Act) bezpośrednio godzących w interesy powoda. Zawiadomienia były kierowane do dostawców usług internetowych i miały dotyczyć rzekomego naruszenia praw pozwanego, tj. praw autorskich, praw do znaków towarowych oraz praw do wzorów przemysłowych. Zawiadomienia składane przez pozwanego skutkowały zawieszeniem bądź usunięciem stron internetowych, profili w mediach społecznościowych lub wybranych treści zamieszczanych w Internecie przez naszego Klienta.

Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku o zabezpieczenie roszczeń, co zmusiło pozwanego do zaprzestania ww. działań. Jednakże Sąd Apelacyjny uchylił to zabezpieczenie, argumentując, że zaniechanie nieuczciwych praktyk wskutek wydanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia wyeliminowało dalszą potrzebę ochrony interesu powoda. Rozstrzygnięcie  było oczywiście błędne, ale nie przysługiwał tryb zaskarżenia. Sąd Apelacyjny zaznaczył jednocześnie, iż działania pozwanego prawdopodobnie stanowiły czyny nieuczciwej konkurencji.

W trakcie dalszego postępowania, strony zdecydowały się na mediację sądową. Ugoda zawarta w jej ramach nie tylko zobowiązała pozwanego do zaprzestania składania zgłoszeń DMCA, ale także nasz Klient uzyskał odszkodowanie w wysokości kilkudziesięciu tysięcy euro. Zakończyła też kilka postępowań przez EUIPO i UPRP.

Sprawa 2: Naśladownictwo opakowań i naruszenie renomowanego znaku towarowego

Druga sprawa dotyczyła naśladownictwa opakowań oraz używania znaku towarowego łudząco podobnego do renomowanego znaku naszego Klienta. Działania te naruszały zarówno zasady uczciwej konkurencji, jak i prawa do renomowanego znaku towarowego.

W niniejszej sprawie Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku o zabezpieczenie roszczeń naszego Klienta, nakazując stronie pozwanej zaprzestanie spornych działań. Następnie w imieniu naszego Klienta złożyliśmy wniosek o wezwanie pozwanego do udzielenia informacji o cenach i liczbie sprzedanych przez niego naruszających towarów. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie, zgodnie z którym pozwany został zobowiązany do udzielenia pisemnej informacji w zakresie wskazanym w tymże postanowieniu.

Strony sporu zdecydowały się na mediację sądową, a następnie podpisały satysfakcjonującą obie strony sporu ugodę. W ramach ugody pozwany zgodził się na zmianę wyglądu opakowań i rezygnację z używania spornego znaku towarowego. Dodatkowo, nasz Klient otrzymał odszkodowanie w wysokości kilkuset tysięcy złotych – kwotę rzadko spotykaną w sprawach dotyczących odszkodowania za naruszenie praw własności intelektualnej czy za popełnienie czynów nieuczciwej konkurencji. Ugoda zakończyła trzy spory sądowe i sześć toczących się przed EUIPO i UPRP.

Podsumowanie

Kancelaria Żuraw i Wspólnicy z dumą reprezentowała powodów w obu sprawach, przyczyniając się do osiągnięcia korzystnych rozwiązań. Te sukcesy są również potwierdzeniem, że mediacja sądowa może być efektywnym sposobem na zakończenie nawet najbardziej złożonych sporów

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszej kancelarii

Warszawa

ul. Sobieszyńska 35,
00-764 Warszawa
tel. +48 664 948 372

Formularz kontaktowy

9 + 7 =