Ważny wyrok TSUE w sprawie naruszenia praw autorskich do programu komputerowego
Wyrokiem z 17 października 2024 r., w sprawie o sygn. C 159/23, TSUE stwierdził, że artykuł 1 ust. 1–3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych należy interpretować w ten sposób, że: ochrona przyznana przez tę dyrektywę nie obejmuje treści danych zmiennych, które chroniony program komputerowy zapisał w pamięci operacyjnej komputera i z których program ten korzysta w trakcie swojego działania, jeżeli owa treść nie pozwala na powielanie lub późniejsze stworzenie takiego programu.
Orzeczenie w trybie prejudycjalnym zostało wydane na wniosek federalnego trybunału sprawiedliwości w Niemczech w ramach sporu pomiędzy spółką Sony zajmującą się dystrybucją m.in. konsol i gier, a grupą spółek Datel, które opracowują, produkują i dystrybuują oprogramowanie. Spór dotyczył naruszenia przez spółki z grupy Datel wyłącznego prawa spółki Sony do zezwalania na jakąkolwiek modyfikację programu komputerowego, którego spółka ta jest właścicielem. Zdaniem Sony za pomocą oprogramowania spółek Datel użytkownicy modyfikowali w sposób niedozwolony grę spółki Sony, poprzez utworzenie nowego trybu gry. W tym celu, gra spółki Sony oraz oprogramowanie Datel musiały działać w tym samym czasie.
Powstały jednak wątpliwości czy korzystanie z oprogramowania spółek Datel wpływa na zakres stosowania ochrony programu komputerowego, w sytuacji gdy nie dochodzi do zmiany kodu źródłowego lub kodu obiektowego tego programu lub jego powielenia, lecz gdy inny program komputerowy, działający w tym samym czasie co chroniony program komputerowy, zmienia treść zmiennych, które chroniony program komputerowy zapisał w pamięci operacyjnej tego komputera i z których korzysta w trakcie działania tego programu.
Podsumowanie:
Trybunał przypomniał, iż ochrona zagwarantowana przez dyrektywę 2009/24 ogranicza się do twórczości intelektualnej, która znajduje odzwierciedlenie w tekście kodu źródłowego i kodu obiektowego, a zatem do literalnego wyrażenia programu komputerowego w tych kodach, stanowiących odpowiednio zbiór instrukcji, zgodnie z którymi komputer musi wykonywać zadania przewidziane przez autora programu.
Trybunał wskazał, że oprogramowanie spółek Datel jest instalowane przez użytkownika na konsoli Sony i działa w tym samym czasie co oprogramowanie gry. Ponadto, oprogramowanie to nie zmienia i nie powiela ani kodu obiektowego, ani kodu źródłowego, ani wewnętrznej struktury i organizacji oprogramowania spółki Sony, lecz ogranicza się do zmiany treści zmiennych tymczasowo zapisywanych przez gry spółki Sony w pamięci operacyjnej konsoli, które to zmienne są wykorzystywane w trakcie działania gry, tak że działa ona w oparciu o te zmienne o zmienionej treści.
Istotne było zatem, że oprogramowanie spółek Datel, nie pozwala jako takie na powielenie tego programu ani jego części, lecz przeciwnie, zakłada, że program ten działa w tym samym czasie.
See more:
Important CJEU judgment on reprographic fee
The reprography fee is a fee imposed on entities providing access to devices that enable the reproduction of works under permitted private use in order to compensate for the use of works. Such devices are mainly photocopiers, scanners or cassettes, i.e. devices that...
A 3D trade mark depicting an inhaler invalidated
In the judgment of the 13th of November 2024 in case T-524/23, the General Court dealt with a case concerning the invalidity of a 3D trade mark depicting an inhaler. The mark was applied for on the 16th of July 1999 by the German company Boehringer Ingelheim Pharma...
Study on the legal protection of trade secrets in the context of the data economy
Recently published study on the legal protection of trade secrets in the context of the data economy (GRO/SME/20/F/206), by the European Innovation Council and SMEs Executive Agency (European Commission), clearly shows that: while the significance of data sharing has...