Sądy ds. własności intelektualnej coraz bliżej
Prace nad reformą mającą powołać wyspecjalizowane sądy ds. własności intelektualnej nabierają realnych kształtów. Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości sądy takie miałyby rozpocząć działanie już w przyszłym roku. Sądy te funkcjonowałyby przy Sądach Okręgowych czterech sądów w: Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Katowicach, przy czym wskazany sąd w Warszawie posiadałby wyłączność na rozpatrywanie sporów dotyczących programów komputerowych, wynalazków, wzorów użytkowych, topografii układów scalonych, odmian roślin i tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym.
Ostatnia z propozycji może budzić zastrzeżenia i zniechęcać potencjalne podmioty do wszczynania lub prowadzenia sporu, z uwagi na zwiększenie kosztów i zaangażowania czasowego. Jest to jednak rozwiązanie aktualnie funkcjonujące w obszarze znaków towarowych unii europejskiej i wzorów przemysłowych wspólnotowych, zatem nie powinno stanowić kluczowego argumentu przeciw jego wprowadzeniu. Nadto zaś, spory we wskazanych przedmiotach należą do najrzadszych ale też wymagających największej wiedzy specjalistycznej tematyki z obszaru własności intelektualnej.
Jednocześnie reforma zakłada likwidację aktualnie funkcjonującego Sądu ds. Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów ( Wydział XXII SO w Warszawie) i przekazanie jego kompetencji każdemu ze wskazanych czterech sądów.
Co ciekawe projekt przewiduje również wprowadzenie przymusu radcowsko-adwokackiego-rzecznikowskiego do występowania przed wskazanymi sądami, co również należy ocenić pozytywnie. Sprawy z zakresu własności intelektualnej wymagają wysokiego stopnia specjalizacji. Nie tylko strony często nie będą w stanie są poradzić bez fachowej pomocy, ale również pełnomocnicy, którzy nie mają doświadczenia w tego typu sprawach. Pytanie czy zauważona przez Ministerstwo wysoka specjalizacja wpłynie również na zwiększenie stawek zastępstwa procesowego w omawianych sprawach, pozostaje na razie bez odpowiedzi.
Więcej informacji na temat planowanej reformy odnaleźć można we wczorajszym wydaniu Dziennika Gazeta Prawna pod poniższym linkiem.

Zobacz też:
Szeroki monopol słownego znaku towarowego (decyzja Urzędu Patentowego RP z 15 kwietnia 2025 r. w sprawie Sp.180.2023)
31 lipca 2014 r. Browary Regionalne Jakubiak sp. z o.o. dokonała w Urzędzie Patentowym RP zgłoszenia słowno-graficznego znaku towarowego zawierającego słowo SMOK dla towarów z klasy 32, tj. piwa, piwa bezalkoholowego. (R.275353, zarejestrowany 17 kwietnia 2015 r.)...
Nowy etap ochrony wzorów przemysłowych w UE
Nowy etap ochrony wzorów przemysłowych w UE 23 października 2024 r. Parlament Europejski oraz Rada przyjęły Rozporządzenie 2024/2822 w sprawie zmiany Rozporządzenia 6/2002, które wprowadza szereg zmian w systemie unijnej ochrony wzorów przemysłowych. 18...
TSUE o znaku towarowym mogącym wprowadzić w błąd opinie publiczną co do pochodzenia geograficznego (T‑442/23)
Zgodnie z art. 1291 ust. 1 pkt 12 Prawa własności przemysłowej oraz art. 7 ust. 1 pkt g) Rozporządzenia 2017/1001, zdolności rejestrowej nie posiadają tzw. znaki mylące, czyli takie, które mogą wprowadzać odbiorców w błąd co do charakteru, jakości lub...
Kontakt
Zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszej kancelarii
Warszawa
ul. Sobieszyńska 35,
00-764 Warszawa
tel. +48 664 948 372