AKTUALNOŚCI

Ważny wyrok TSUE w sprawie naruszenia praw autorskich do programu komputerowego

17.10.2024 | News, PL

Ważny wyrok TSUE w sprawie naruszenia praw autorskich do programu komputerowego

17.10.2024

Wyrokiem z 17 października 2024 r., w sprawie o sygn. C 159/23, TSUE stwierdził, że artykuł 1 ust. 1–3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych należy interpretować w ten sposób, że: ochrona przyznana przez tę dyrektywę nie obejmuje treści danych zmiennych, które chroniony program komputerowy zapisał w pamięci operacyjnej komputera i z których program ten korzysta w trakcie swojego działania, jeżeli owa treść nie pozwala na powielanie lub późniejsze stworzenie takiego programu.

Orzeczenie w trybie prejudycjalnym zostało wydane na wniosek federalnego trybunału sprawiedliwości w Niemczech w ramach sporu pomiędzy spółką Sony zajmującą się dystrybucją m.in. konsol i gier, a grupą spółek Datel, które opracowują, produkują i dystrybuują oprogramowanie. Spór dotyczył naruszenia przez spółki z grupy Datel wyłącznego prawa spółki Sony do zezwalania na jakąkolwiek modyfikację programu komputerowego, którego spółka ta jest właścicielem. Zdaniem Sony za pomocą oprogramowania spółek Datel użytkownicy modyfikowali w sposób niedozwolony grę spółki Sony, poprzez utworzenie nowego trybu gry. W tym celu, gra spółki Sony oraz oprogramowanie Datel musiały działać w tym samym czasie.

Powstały jednak wątpliwości czy korzystanie z oprogramowania spółek Datel wpływa na zakres stosowania ochrony programu komputerowego, w sytuacji gdy nie dochodzi do zmiany kodu źródłowego lub kodu obiektowego tego programu lub jego powielenia, lecz gdy inny program komputerowy, działający w tym samym czasie co chroniony program komputerowy, zmienia treść zmiennych, które chroniony program komputerowy zapisał w pamięci operacyjnej tego komputera i z których korzysta w trakcie działania tego programu.

Podsumowanie:

Trybunał przypomniał, iż ochrona zagwarantowana przez dyrektywę 2009/24 ogranicza się do twórczości intelektualnej, która znajduje odzwierciedlenie w tekście kodu źródłowego i kodu obiektowego, a zatem do literalnego wyrażenia programu komputerowego w tych kodach, stanowiących odpowiednio zbiór instrukcji, zgodnie z którymi komputer musi wykonywać zadania przewidziane przez autora programu.

Trybunał wskazał, że oprogramowanie spółek Datel jest instalowane przez użytkownika na konsoli Sony i działa w tym samym czasie co oprogramowanie gry. Ponadto, oprogramowanie to nie zmienia i nie powiela ani kodu obiektowego, ani kodu źródłowego, ani wewnętrznej struktury i organizacji oprogramowania spółki Sony, lecz ogranicza się do zmiany treści zmiennych tymczasowo zapisywanych przez gry spółki Sony w pamięci operacyjnej konsoli, które to zmienne są wykorzystywane w trakcie działania gry, tak że działa ona w oparciu o te zmienne o zmienionej treści.

Istotne było zatem, że oprogramowanie spółek Datel, nie pozwala jako takie na powielenie tego programu ani jego części, lecz przeciwnie, zakłada, że program ten działa w tym samym czasie.

Link do pełnego tekstu orzeczenia>>

See more:

New stage of design protection in the EU

  On the 23rd of October 2024, the European Parliament and the Council adopted Regulation 2024/2822 amending Regulation 6/2002, which introduces a number of changes to the EU design protection system. On the 18th of November 2024, Directive (EU) 2024/2823 of the...

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszej kancelarii

Warszawa

ul. Sobieszyńska 35,
00-764 Warszawa
tel. +48 664 948 372

Formularz kontaktowy

2 + 12 =