AKTUALNOŚCI

Studium nad prawną ochroną tajemnic handlowych w kontekście gospodarki danych

15.11.2024 | News, PL

Studium nad prawną ochroną tajemnic handlowych w kontekście gospodarki danych

15.11.2024

Opublikowane przez European Innovation Council and SMEs Executive Agency (European Commission) studium, dotyczące prawnej ochrony tajemnic handlowych w kontekście gospodarki danych (GRO/SME/20/F/206), wyraźnie pokazuje, że:

  • mimo że znaczenie udostępniania danych rośnie i będzie nadal rosło, ochrona i odpowiednie wykorzystanie udostępnionych danych jako tajemnic handlowych pozostaje w tyle. Firmy często nie zdają sobie sprawy, że mogą zastosować reżim ochrony tajemnic handlowych do ochrony informacji ujawnionych innym stronom w negocjacjach, rozmowach biznesowych itp. Zwykle stosuje się odpowiedzialność umowną, aby zapobiec nieuczciwemu wykorzystaniu udostępnionych informacji;
  • tylko kilka firm jest naprawdę dobrze zorientowanych w zakresie stosowania tajemnic handlowych w kontekście udostępnianych danych;
  • ze względu na brak orzecznictwa w tym zakresie, wiele firm jest niepewnych co do dokładnego znaczenia niektórych terminów definiujących tajemnice handlowe, jak również co do rzeczywistej możliwości ich egzekwowania.

Jak stwierdzono w podsumowaniu, może to być częściowo spowodowane stosunkowo krótkim czasem obowiązywania Dyrektywy w sprawie tajemnic handlowych (TSD) i wciąż rozwijającymi się praktykami zarządzania IP wielu firm, które należycie uwzględniają tajemnice handlowe.

Studium analizuje, w jakim stopniu unijne ramy prawne dotyczące ochrony tajemnic handlowych mają zastosowanie do danych udostępnianych między firmami i organizacjami oraz praktyczne stosowanie tajemnic handlowych przez europejskie firmy.

Jak wygląda prawna ochrona tajemnic handlowych w Polsce?

Prawne uregulowania dotyczące ochrony tajemnic handlowych zawarte są w art. 11 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która została zharmonizowana z Dyrektywą UE w sprawie tajemnic handlowych (TSD). Sprawy sądowe są nadal dość rzadkie, niemniej jednak istnieje sporo orzecznictwa dotyczącego ochrony tajemnic handlowych w sprawach zamówień publicznych oraz w kontekście dostępu do informacji publicznej. Coraz więcej spraw jest również inicjowanych w Sądzie Okręgowym XXII Wydziale Własności Intelektualnej, który jest jedynym sądem w Polsce właściwym do rozpatrywania spraw dotyczących tajemnic handlowych o charakterze technicznym.

Temat studium Komisji Europejskiej jest szczególnie interesująca dla firm działających w Polsce w kontekście udostępniania danych w komunikacji biznesowej.

 

See more:

Amendment to the Copyright Act

On the 20th of September 2024, an amendment to the Act of 4 February 1994 on Copyright and Related Rights (Copyright Act) entered into force, which brings the legislation in line the European law. The long-awaited amendment enters into force more than three years...

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszej kancelarii

Warszawa

ul. Sobieszyńska 35,
00-764 Warszawa
tel. +48 664 948 372

Formularz kontaktowy

11 + 11 =