Umowa dystrybucyjna pomiędzy podmiotami naruszającymi z różnych państw członkowskich – jurysdykcja
7 września 2023 r. TSUE wydał wyrok w sprawie C‑832/21 dot. wniosku o wydanie, na podstawie art. 267 TFUE, orzeczenia w trybie prejudycjalnym, złożonego przez Oberlandesgericht Düsseldorf (Wyższy Sąd Krajowy w Düsseldorfie, Niemcy).
Wyższy Sąd Krajowy nie był pewien, czy umowa o wyłącznej dystrybucji pomiędzy podmiotami jest wystarczająca, aby spełnić warunek określony w art. 8 ust. 1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012. Zgodnie z przywołanym przepisem:
Osoba mająca miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego może zostać pozwana również:
- jeżeli pozywa się łącznie kilka osób – przed sąd miejsca, w którym ma miejsce zamieszkania jeden z pozwanych, o ile między sprawami istnieje tak ścisła więź, że pożądane jest ich łączne rozpoznanie i rozstrzygnięcie w celu uniknięcia wydania w oddzielnych postępowaniach sprzecznych ze sobą orzeczeń.
Odpowiedź na powyższe pytanie miała szczególne znaczenie z uwagi na to, że w niniejszym stanie faktycznym naruszenia prawa do znaków towarowych dopuściły się podmioty powiązane wyłączną umową dystrybucyjną, a przy tym pochodzące z różnych państw członkowskich.
Advance Magazine Publishers, z siedzibą w Nowym Jorku będąc właścicielem kilku unijnych znaków towarowych zawierających element słowny „Vogue” wniosła powództwo do sądu właściwego w sprawach unijnych znaków towarowych – Landgericht Düsseldorf (sądu krajowego w Düsseldorfie, Niemcy), o zaprzestanie naruszenia na całym obszarze Unii przeciwko:
- Beverage City Polska (spółka prawa polskiego) produkująca napój energetyczny pod nazwą „Diamant Vogue”;
- Beverage City & Lifestyle (spółka prawa niemieckiego), która jest związana z Beverage City Polska umową dystrybucji wyłącznej na terytorium Niemiec, na podstawie której kupowała od niej napój energetyczny wspomniany w poprzednim punkcie.
Landgericht Düsseldorf (sąd krajowy w Düsseldorfie) uwzględnił powództwo wniesione przez Advance Magazine Publishers, opierając swoją jurysdykcję międzynarodową na art. 8 pkt 1 rozporządzenia nr 1215/2012 w odniesieniu do Beverage City Polska.
Jednakże, polska spółka wniosła apelację od wyroku do Oberlandesgericht Düsseldorf (wyższego sądu krajowego w Düsseldorfie, Niemcy), podnosząc brak jurysdykcji międzynarodowej sądów niemieckich do rozpoznania powództwa, podkreślając, że spółka działała i dostarczała towary swoim klientom wyłącznie w Polsce.
Mając to na uwadze, Oberlandesgericht Düsseldorf (wyższy sąd krajowy w Düsseldorfie) postanowił zawiesić postępowanie i wystąpić z pytaniem prejudycjalnym do TSUE.
TSUE podkreślił, że:
- co do zasady powództwa o naruszenie toczą się przed sądami tego państwa członkowskiego, w którym pozwany ma miejsce zamieszkania lub siedzibę;
- art. 8 ust. 1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 ma zastosowanie do powództw o stwierdzenie naruszenia odnoszących się do unijnych znaków towarowych;
- powództwo o stwierdzenie naruszenia wniesione przez Advance Magazine Publishers ma na celu ochronę przysługującego tej spółce prawa wyłącznego – co oznacza, że przesłanka dotycząca istnienia tego samego stanu prawnego jest spełniona;
- pomiędzy stronami zachodzi silna więź z uwagi na: wyłączny stosunek umowny oraz prowadzenie sprzedaży przez dwie spółki za pomocą stron internetowych, które odwoływały się do siebie nawzajem.
Mając to na uwadze, wszystkie przesłanki z art. 8 pkt 1 rozporządzenia nr 1215/2012 zostały spełnione. Przepis należy interpretować w ten sposób, że kilku pozwanych mających, każdy z nich, miejsce zamieszkania lub siedzibę w różnych państwach członkowskich może zostać pozwanych przed sąd miejsca zamieszkania lub siedziby jednego z nich, do którego to sądu zostały wniesione przez właściciela unijnego znaku towarowego, w ramach powództwa o stwierdzenie naruszenia, roszczenia przeciwko wszystkim tym pozwanym, jeżeli zarzuca się im przedmiotowo identyczne naruszenie praw do tego znaku towarowego popełnione przez każdego z nich, w przypadku gdy pozwani ci są związani umową dystrybucji wyłącznej.
Podsumowanie:
Wyrok TSUE należy uznać za słuszny. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, w tym unikać równoległych postępowań i tym samym unikać wydawania w oddzielnych postępowaniach sprzecznych ze sobą orzeczeń – TSUE zasadnie stwierdził, iż umowa o wyłącznej dystrybucji zawarta pomiędzy sprawcami naruszenia jest wystarczająca dla zastosowania art. 8 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 – tym samym do możliwości zastosowania jurysdykcji międzynarodowej.

Zobacz też:
Szeroki monopol słownego znaku towarowego (decyzja Urzędu Patentowego RP z 15 kwietnia 2025 r. w sprawie Sp.180.2023)
31 lipca 2014 r. Browary Regionalne Jakubiak sp. z o.o. dokonała w Urzędzie Patentowym RP zgłoszenia słowno-graficznego znaku towarowego zawierającego słowo SMOK dla towarów z klasy 32, tj. piwa, piwa bezalkoholowego. (R.275353, zarejestrowany 17 kwietnia 2015 r.)...
Nowy etap ochrony wzorów przemysłowych w UE
Nowy etap ochrony wzorów przemysłowych w UE 23 października 2024 r. Parlament Europejski oraz Rada przyjęły Rozporządzenie 2024/2822 w sprawie zmiany Rozporządzenia 6/2002, które wprowadza szereg zmian w systemie unijnej ochrony wzorów przemysłowych. 18...
TSUE o znaku towarowym mogącym wprowadzić w błąd opinie publiczną co do pochodzenia geograficznego (T‑442/23)
Zgodnie z art. 1291 ust. 1 pkt 12 Prawa własności przemysłowej oraz art. 7 ust. 1 pkt g) Rozporządzenia 2017/1001, zdolności rejestrowej nie posiadają tzw. znaki mylące, czyli takie, które mogą wprowadzać odbiorców w błąd co do charakteru, jakości lub...