25 lat zajmowania się prawem własności intelektualnej
Właśnie mija 25 lat odkąd zajmuję się prawem własności intelektualnej. Czasem przypadkowo dokonujemy wyboru, który znacząco kształtuje nasze życie i zastanawiamy się wtedy, czy to na pewno był przypadek?
W 2000 r. własność intelektualna nie była gałęzią prawa znaną i szeroką praktykowaną w Polsce. Na studiach zainteresowały mnie dobra osobiste osób prawnych i dlatego zostałam zaproszona na rekrutację do jednego z pierwszych działów własności intelektualnej w Polsce – kancelarii Wardyński i Wspólnicy, o której – jako bardzo młody prawnik – wiedziałam tylko tyle, że panuje w niej bardzo dobra atmosfera.
Wykonując zadanie na rozmowie rekrutacyjnej na temat pasożytniczego wykorzystania opakowania znanego repelentu, nie wiedziałam, ani co to jest znak towarowy, ani Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Tak, to prawda.
Chyba tylko moje zacięcie humanistyczne, młodzieńcza odwaga i bezwarunkowa otwartość na wyzwania sprawiły, że zostałam zatrudniona. Dziękuję za tę nieocenioną możliwość rozwoju zawodowego przede wszystkim mec. Tomaszowi Wardyńskiemu, mec. Włodzimierzowi Szoszukowi oraz śp. p. Prof. Irenie Wiszniewskiej-Białeckiej, sędzi w Trybunale Sprawiedliwości UE w latach 2004-2016.
Własność intelektualna stała się moją pasją i znaczącą częścią mojego życia. Kiedy dostałam propozycję pracy jako asystent w Katedrze Prawa Cywilnego na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie od śp. p. prof. Tomasza Dybowskiego – cenionego polskiego cywilisty i człowieka o wielkim sercu, wybór tematu doktoratu i poświęcenie go prawu znaków towarowych był oczywisty.
Kolejne lata pokazywały mi, że dokonałam najlepszego dla siebie wyboru. Prawo własności intelektualnej nieustannie się zmienia, dopasowuje się (lub nie) do szybko zmieniającej się rzeczywistości, orzecznictwo ewoluuje i zaskakuje, zapewniając częste zwroty akcji.
Dziękuję wszystkim Koleżankom, Kolegom i Klientom, z którymi miałam okazję się spotkać na tej drodze, i z którymi się jeszcze spotkam! Moja wdzięczność jest ogromna.
Planuję w tym roku podzielić się moim doświadczeniem na temat tego, jak zmieniała się ochrona własności intelektualnej w Polsce przez ostatnie 25 lat.

Zobacz też:
Szeroki monopol słownego znaku towarowego (decyzja Urzędu Patentowego RP z 15 kwietnia 2025 r. w sprawie Sp.180.2023)
31 lipca 2014 r. Browary Regionalne Jakubiak sp. z o.o. dokonała w Urzędzie Patentowym RP zgłoszenia słowno-graficznego znaku towarowego zawierającego słowo SMOK dla towarów z klasy 32, tj. piwa, piwa bezalkoholowego. (R.275353, zarejestrowany 17 kwietnia 2015 r.)...
Nowy etap ochrony wzorów przemysłowych w UE
Nowy etap ochrony wzorów przemysłowych w UE 23 października 2024 r. Parlament Europejski oraz Rada przyjęły Rozporządzenie 2024/2822 w sprawie zmiany Rozporządzenia 6/2002, które wprowadza szereg zmian w systemie unijnej ochrony wzorów przemysłowych. 18...
TSUE o znaku towarowym mogącym wprowadzić w błąd opinie publiczną co do pochodzenia geograficznego (T‑442/23)
Zgodnie z art. 1291 ust. 1 pkt 12 Prawa własności przemysłowej oraz art. 7 ust. 1 pkt g) Rozporządzenia 2017/1001, zdolności rejestrowej nie posiadają tzw. znaki mylące, czyli takie, które mogą wprowadzać odbiorców w błąd co do charakteru, jakości lub...