AKTUALNOŚCI

Kosztowna pomyłka entuzjastów NFT

28.01.2022 | News, PL

Kosztowna pomyłka entuzjastów NFT

28.01.2022

 

W ubiegłym roku na ekrany kin wszedł długo wyczekiwany film „Diuna” na podstawie powieści Franka Herberta o tym samym tytule. Historia Atrydów na przestrzeni lat doczekała się m.in. miniserialu i gier komputerowych, jednak nie wszystkie planowane projekty zostały ostatecznie zrealizowane.


źródło: https://www.christies.com/en/lot/lot-6345488

W 1974 roku francuskie konsorcjum nabyło prawa do nakręcenia filmu o Diunie, który zrealizować miał reżyser Alejandro Jodorowsky. Reżyser podczas przygotowań do planowanego 14-godzinnego filmu stworzył książkę, która zawierała scenariusz i grafikę koncepcyjną. Pomysł na ekranizację został ostatecznie odrzucony ze względu na zbyt wysoki budżet, ale książka Jodorowskiego stała się wśród fanów powieści legendą. Pod koniec ubiegłego roku w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s pod młotek trafiła jedna z jej rzadkich kopii. Dom aukcyjny szacował, że za egzemplarz otrzyma między dwadzieścia pięć a trzydzieści pięć tysięcy euro. Cena przerosła jednak oczekiwania aż trzykrotnie.

Aukcję wygrała grupa zajmująca się handlem NFT (ang. non-fungible tokens) — Spice DAO. DAO to skrót od Decentralised Autonomic Organisation. To cyfrowa forma organizacji, w której nie ma jednego podmiotu odpowiedzialnego. Na egzemplarz książki produkcyjnej grupa wydała ok. 2,66 mln Euro (3,04 mln dolarów), będąc w błędnym przekonaniu, że jego nabycie sprawi, że znajdą się również w posiadaniu praw autorskich do powieści.

Przed wydaniem 3 milionów dolarów grupa za pośrednictwem Twittera wskazała swoje plany wobec książki, polegające na:

  • Udostępnieniu publicznym
  • Wyprodukowaniu na jej podstawie serialu animowanego
  • Wsparciu projektów wspólnotowych

Pomysł ciekawy, ale z kilkoma poważnymi przeszkodami. Po pierwsze, Spice DAO kupiło jedynie egzemplarz książki, a nie prawa autorskie, niezbędne do stworzenia serialu animowanego na podstawie powieści Franka Herberta. Prawa do filmowych i serialowych adaptacji Diuny nabyło w 2016 roku studio Legendary Pictures, a w ubiegłym roku miał swoją premierę film wyreżyserowany przez Denisa Villeneuve. Po drugie książka Jodorowskiego jest już publicznie dostępna do przeglądania na Google Photos.

Grupa wycofała się z deklaracji na Twitterze, mówiąc,  że nigdy nie wierzyła, iż posiadanie kopii książki jest równoznaczne z posiadaniem praw autorskich z towarzyszącymi prawami do reprodukcji pracy w formie NFT. Incydent ten przykuł już jednak uwagę mediów. Chociaż Spice DAO po wydaniu zawrotnej sumy 3 milionów dolarów wciąż nie posiada praw autorskich do realizacji serialu animowanego na podstawie powieści Herberta, to niewątpliwie dzięki pomyłce zyskało rozgłos, który być może wpłynie na jego sukces w przyszłości.

Zobacz też:

Wyrok ws. unieważnienia trójwymiarowego znaku towarowego

W wyroku z 13 listopada 2024 r. w sprawie T-524/23, Sąd rozpatrywał sprawę dotyczącą unieważnienia trójwymiarowego znaku towarowego przedstawiającego inhalator. Znak towarowy został zgłoszony 16 lipca 1999 r. przez niemiecką spółkę Boehringer Ingelheim Pharma GmbH...

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszej kancelarii

Warszawa

ul. Sobieszyńska 35,
00-764 Warszawa
tel. +48 664 948 372

Formularz kontaktowy

9 + 7 =