Własność Intelektualna w czasie pandemii COVID-19
Polski Parlament przyjął ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej, która zawiera szczególne regulacje prawne związane z pandemią COVID-19. W ustawie, m.in. uregulowano w sposób szczególny kwestie związane z postępowaniami cywilnymi, administracyjnymi, a także postępowaniami przed Urzędem Patentowym RP, a zatem również kwestie dotyczące, m.in. praw własności intelektualnej.
Prezentujemy najważniejsze zagadnienia, a w razie szczególnych pytań prosimy o kontakt.
- Terminy w postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP, na:
– wniesienie sprzeciwu wobec zgłoszenia znaku towarowego oraz
– złożenie w Urzędzie Patentowym tłumaczenia patentu europejskiegoa język polski, jak również terminy na złożenie tłumaczenia na język polski ograniczonego lub zmienionego patentu europejskiego, które przypadały w okresie od dnia 8 marca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. nie rozpoczynają się, a rozpoczęte przerywają się. Terminy biegną na nowo od dnia 1 lipca 2020 r. Zatem pierwszym dniem wszystkich ww. terminów będzie 1 lipca 2020 r. Trzymiesięczny termin na złożenie sprzeciwu oraz tłumaczenia patentu europejskiego upłynie zatem 1 października 2020 r. (art. 31j Ustawy)
Jednakże czynności podejmowane w tym okresie będą ważne i można ich dokonywać, do czego zachęca Urząd Patentowy RP.
- Terminy administracyjne, o tzw. charakterze materialnym, tj. m.in. takie od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem lub organem nie rozpoczynają się, a rozpoczęte ulegają zawieszeniu w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 (art. 15zzr Ustawy).
W szczególności mowa jest o terminach:
– na zawarcie ugody w postępowaniu sprzeciwowym wobec zgłoszenia znaku towarowego;
– na uiszczenie opłaty za pierwszy okres ochrony;
– wniesienia opłaty za kolejny okres ochrony;
– na wniesienie sprzeciwu wobec udzielenia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji;
– na złożenie wniosku o udzielenie dodatkowego prawa ochronnego i wniosku o przedłużenie obowiązywania dodatkowego prawa ochronnego.
- Terminy procesowe, w postępowaniu cywilnym, administracyjnym, karnym nie rozpoczynają się, a rozpoczęte ulegają zawieszeniu w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 (art. 15 zzs Ustawy).
W szczególności mowa jest o terminach:
– na uzupełnienie zgłoszenia wynalazku;
– na uzupełnienie zgłoszenia wzoru przemysłowego;
– do nadesłania poprawionej wersji wykazu towarów;
– do opłaty za zgłoszenie znaku towarowego;
– na zajęcie stanowiska przez zgłaszającego przed decyzją o odmowie udzielania prawa wyłącznego;
– na uzupełnienie sprzeciwu wobec zgłoszenia znaku towarowego jeżeli nie spełnia on wymogów formalnych;
– do uzupełnienia wniosku rozpatrywanego w trybie spornym
– na zajęcie stanowiska odnośnie wniosku rozpatrywanego w trybie spornym;
– na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy
– do usunięcia braków formalnych sprzeciwów i innych wniosków;
– na wniesienie skargi do sądu administracyjnego.
Zawieszenie terminów, które zgodnie z ustawą obowiązuje od 31 marca 2020 r. oznacza, że po odwołaniu ww. stanów, terminy kontynuują się po przerwie, a nie biegną na nowo.
Terminy międzynarodowe nie podlegają polskiemu prawu, w związku z czym biegną normalnie. Nie zostały zawieszone ani przerwane.
W Urzędzie Patentowym RP rozprawy zostały zawieszone. Nowe terminy będą wyznaczane po zakończeniu okresu pandemii.
- W sądach cywilnych nie odbywają się rozprawy. Biegną terminy o charakterze materialnym, a procesowe uległy zawieszeniu (jak wyżej). Sądy rozpoznają sprawy pilne, tj. m.in. z wniosku o zabezpieczenie roszczeń.

Zobacz też:
25 lat zajmowania się prawem własności intelektualnej
Właśnie mija 25 lat odkąd zajmuję się prawem własności intelektualnej. Czasem przypadkowo dokonujemy wyboru, który znacząco kształtuje nasze życie i zastanawiamy się wtedy, czy to na pewno był przypadek? W 2000 r. własność intelektualna nie była gałęzią prawa...
Nieprecyzyjne postanowienia umowne jako źródło sporów o zgłoszenia znaków towarowych w złej wierze
Własność intelektualna często staje się źródłem sporów nie tylko między konkurentami, ale także między byłymi partnerami biznesowymi. Przyczyną są nieprecyzyjne zapisy umowne dotyczące praw do znaków towarowych, które prowadzą do rozbieżnych interpretacji i...
Fundusz dla MŚP „Ideas Powered for Business” powraca w 2025 roku!
Świetna wiadomość dla małych i średnich przedsiębiorstw mających siedzibę w Unii Europejskiej! Program Funduszu MŚP „Ideas Powered for Business” powraca w 2025 roku, oferując wsparcie finansowe na ochronę praw własności intelektualnej. Na ten cel przekazano w tym roku...
Kontakt
Zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszej kancelarii
Warszawa
ul. Sobieszyńska 35,
00-764 Warszawa
tel. +48 664 948 372