Spostrzeżenia na temat decyzji w sprawie Pałacu Kultury i Nauki
6 lutego 2024 r. Kolegium Orzekające Urzędu Patentowego zadecydowało w sprawie wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na graficzny znak przedstawiający budynek Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie:
Pałac został wybudowany w latach pięćdziesiątych XX wieku i choć jest kojarzony z epoką komunizmu stał się również symbolem Warszawy i ośrodkiem kulturalnym.
Wnioskodawca zarzucał znakowi m.in. brak zdolności odróżniającej, opisowość, zgłoszenie w złej wierze, wejście oznaczenia do zwyczajowego użytku, sprzeczność z prawem, porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami (ze względu na historyczną i społeczną wartość PKiN). Twierdził także, że uprawniona spółka nie korzysta z zarejestrowanego znaku i w żaden sposób nie stanowi on oznaczenia umożliwiającego odróżnienie jej usług.
Urząd Patentowy oddalił wniosek o unieważnienie, nie przychylając się do żadnego z zarzutów wnioskodawcy. W uzasadnieniu decyzji uznano m.in., iż sporny znak jest graficznym obrazem, rozmytym wizerunkiem o charakterze fantazyjnym.
Zarząd Pałacu Kultury i Nauki sp. z o.o. zgłosił również kilka innych znaków towarowych przedstawiających bryłę budynku
Decyzja jest zgodna z dominującym stanowiskiem Urzędu Patentowego, który podkreśla, że w przypadku utworów architektonicznych ochronie może podlegać nie sama bryła, a graficzne przedstawienie obiektu, np. elewacji obiektu, w szczególności elementy o charakterze fantazyjnym.

Zobacz też:
Złożoność i wysoka subiektywizacja oceny w zakresie ryzyka konfuzji na przykładzie trzech najnowszych orzeczeń TSUE
Ryzyko konfuzji występuje, gdy odbiorcy mogą nabrać przekonania, że dane towary lub usługi oznaczone przeciwstawionymi znakami towarowymi, pochodzą z tego samego przedsiębiorstwa lub z przedsiębiorstw powiązanych gospodarczo. Przyjmuje się, że ocena ryzyka...
Przegląd orzecznictwa TSUE od 12.04 do 4.05.2025 r.
Poniżej przedstawiamy przegląd orzecznictwa TSUE w sprawach dotyczących własności intelektualnej za okres od 12 kwietnia 2025 r. do 4 maja 2025 r. T-338/24 - Mobility Trader przeciwko EUIPO - Cala and Ruiz (hey car select) - Sprawa dotyczyła postępowania w sprawie...
Szeroki monopol słownego znaku towarowego (decyzja Urzędu Patentowego RP z 15 kwietnia 2025 r. w sprawie Sp.180.2023)
31 lipca 2014 r. Browary Regionalne Jakubiak sp. z o.o. dokonała w Urzędzie Patentowym RP zgłoszenia słowno-graficznego znaku towarowego zawierającego słowo SMOK dla towarów z klasy 32, tj. piwa, piwa bezalkoholowego. (R.275353, zarejestrowany 17 kwietnia 2015 r.)...