Spostrzeżenia na temat decyzji w sprawie Pałacu Kultury i Nauki
6 lutego 2024 r. Kolegium Orzekające Urzędu Patentowego zadecydowało w sprawie wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na graficzny znak przedstawiający budynek Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie:
Pałac został wybudowany w latach pięćdziesiątych XX wieku i choć jest kojarzony z epoką komunizmu stał się również symbolem Warszawy i ośrodkiem kulturalnym.
Wnioskodawca zarzucał znakowi m.in. brak zdolności odróżniającej, opisowość, zgłoszenie w złej wierze, wejście oznaczenia do zwyczajowego użytku, sprzeczność z prawem, porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami (ze względu na historyczną i społeczną wartość PKiN). Twierdził także, że uprawniona spółka nie korzysta z zarejestrowanego znaku i w żaden sposób nie stanowi on oznaczenia umożliwiającego odróżnienie jej usług.
Urząd Patentowy oddalił wniosek o unieważnienie, nie przychylając się do żadnego z zarzutów wnioskodawcy. W uzasadnieniu decyzji uznano m.in., iż sporny znak jest graficznym obrazem, rozmytym wizerunkiem o charakterze fantazyjnym.
Zarząd Pałacu Kultury i Nauki sp. z o.o. zgłosił również kilka innych znaków towarowych przedstawiających bryłę budynku
Decyzja jest zgodna z dominującym stanowiskiem Urzędu Patentowego, który podkreśla, że w przypadku utworów architektonicznych ochronie może podlegać nie sama bryła, a graficzne przedstawienie obiektu, np. elewacji obiektu, w szczególności elementy o charakterze fantazyjnym.
Zobacz też:
Studium nad prawną ochroną tajemnic handlowych w kontekście gospodarki danych
Opublikowane przez European Innovation Council and SMEs Executive Agency (European Commission) studium, dotyczące prawnej ochrony tajemnic handlowych w kontekście gospodarki danych (GRO/SME/20/F/206), wyraźnie pokazuje, że: mimo że znaczenie udostępniania danych...
Seminarium „Shades of luxury at the time of AI: quiet, sustainable and pioneering”
Już 7 listopada 2024 r. Dr Monika Żuraw weźmie udział w seminarium z cyklu Luxury Brands Symposium „Shades of luxury at the time of AI: quiet, sustainable and pioneering”, organizowanym przez MARQUES, europejskie stowarzyszenie reprezentujące interesy właścicieli...
Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
20 września 2024 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (upapp), która dostosowuje przepisy do wymogów unijnych. Długo wyczekiwana nowelizacja wchodzi w życie z ponad trzy letnim opóźnieniem. Państwa...