Tarcza 3.0 i IP
Polski Parlament przyjął kolejną ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej, która zawiera szczególne regulacje prawne związane z pandemią COVID-19. („Tarcza 3.0”). Przepisy te obowiązują od 16 maja 2020 r.
Prezentujemy najważniejsze zagadnienia objęte ww. regulacją.
- Terminy dotyczące wnoszenia sprzeciwu oraz składania tłumaczeń patentu europejskiego w postępowaniu przez Urzędem Patentowym RP nie uległy zmianie. Oznacza to, że będą biec od 1 lipca 2020 r. Termin złożenia sprzeciwu to 1 października 2020 r.
- Z dniem wejścia w życie ustawy uchylone zostały przepisy dotyczące zawieszenia biegu terminów prawa materialnego w postępowaniu administracyjnym oraz procesowych w postępowaniu cywilnym, karnym i administracyjnym, wprowadzone przez ustawę z dnia 31.03.2020 r. Ich bieg rozpocznie się po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy tj. 24 maja 2020 r. (art. 68 Tarczy 3.0)
- W sprawach cywilnych wprowadzono możliwość przeprowadzenia rozprawy lub posiedzenia jawnego na odległość przy użyciu urządzeń technicznych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich. Ponadto przewodniczący może zarządzić przeprowadzenie posiedzenia niejawnego zamiast rozprawy, jeżeli np. uzna rozpoznanie sprawy za konieczne, a żadna ze stron nie sprzeciwi się temu w terminie 7 dni ( 15 zzs Tarczy 0.3).
- W sprawach cywilnych sąd ma możliwość zamknąć rozprawę i wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym, jeżeli postępowanie dowodowe zostało przeprowadzone w całości, a od stron lub uczestników postępowania odbierze stanowiska pisemne ( 15zzs2 Tarczy 0.3). Istnieje również możliwość skierowania sprawy na posiedzenie niejawne co do apelacji wniesionych do sądów przed 7 listopada 2019 r., chyba że strona zażąda rozprawy apelacyjnej w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.
- W sprawach administracyjnych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii i przez rok od odwołania ostatniego z nich wprowadzono możliwość przeprowadzenia rozprawy na odległość, bez konieczności fizycznej obecności w sądzie przy użyciu urządzeń technicznych. Ponadto NSA ma możliwość rozpoznania skargi kasacyjnej na posiedzeniu niejawnym, za zgodą stron wyrażoną w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. (art. 15zzs4 Tarczy 0.3).
- Na dzień dzisiejszy nie odbywają się jeszcze rozprawy w Urzędzie Patentowym RP. Są one planowane na koniec czerwca 2020 r.
- W sądach cywilnych zaczęły odbywać się rozprawy, w pierwszej kolejności w sprawach pilnych.

Zobacz też:
25 lat zajmowania się prawem własności intelektualnej
Właśnie mija 25 lat odkąd zajmuję się prawem własności intelektualnej. Czasem przypadkowo dokonujemy wyboru, który znacząco kształtuje nasze życie i zastanawiamy się wtedy, czy to na pewno był przypadek? W 2000 r. własność intelektualna nie była gałęzią prawa...
Nieprecyzyjne postanowienia umowne jako źródło sporów o zgłoszenia znaków towarowych w złej wierze
Własność intelektualna często staje się źródłem sporów nie tylko między konkurentami, ale także między byłymi partnerami biznesowymi. Przyczyną są nieprecyzyjne zapisy umowne dotyczące praw do znaków towarowych, które prowadzą do rozbieżnych interpretacji i...
Fundusz dla MŚP „Ideas Powered for Business” powraca w 2025 roku!
Świetna wiadomość dla małych i średnich przedsiębiorstw mających siedzibę w Unii Europejskiej! Program Funduszu MŚP „Ideas Powered for Business” powraca w 2025 roku, oferując wsparcie finansowe na ochronę praw własności intelektualnej. Na ten cel przekazano w tym roku...
Kontakt
Zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszej kancelarii
Warszawa
ul. Sobieszyńska 35,
00-764 Warszawa
tel. +48 664 948 372