Własność Intelektualna w czasie pandemii COVID-19
Polski Parlament przyjął ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej, która zawiera szczególne regulacje prawne związane z pandemią COVID-19. W ustawie, m.in. uregulowano w sposób szczególny kwestie związane z postępowaniami cywilnymi, administracyjnymi, a także postępowaniami przed Urzędem Patentowym RP, a zatem również kwestie dotyczące, m.in. praw własności intelektualnej.
Prezentujemy najważniejsze zagadnienia, a w razie szczególnych pytań prosimy o kontakt.
- Terminy w postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP, na:
– wniesienie sprzeciwu wobec zgłoszenia znaku towarowego oraz
– złożenie w Urzędzie Patentowym tłumaczenia patentu europejskiegoa język polski, jak również terminy na złożenie tłumaczenia na język polski ograniczonego lub zmienionego patentu europejskiego, które przypadały w okresie od dnia 8 marca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. nie rozpoczynają się, a rozpoczęte przerywają się. Terminy biegną na nowo od dnia 1 lipca 2020 r. Zatem pierwszym dniem wszystkich ww. terminów będzie 1 lipca 2020 r. Trzymiesięczny termin na złożenie sprzeciwu oraz tłumaczenia patentu europejskiego upłynie zatem 1 października 2020 r. (art. 31j Ustawy)
Jednakże czynności podejmowane w tym okresie będą ważne i można ich dokonywać, do czego zachęca Urząd Patentowy RP.
- Terminy administracyjne, o tzw. charakterze materialnym, tj. m.in. takie od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem lub organem nie rozpoczynają się, a rozpoczęte ulegają zawieszeniu w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 (art. 15zzr Ustawy).
W szczególności mowa jest o terminach:
– na zawarcie ugody w postępowaniu sprzeciwowym wobec zgłoszenia znaku towarowego;
– na uiszczenie opłaty za pierwszy okres ochrony;
– wniesienia opłaty za kolejny okres ochrony;
– na wniesienie sprzeciwu wobec udzielenia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji;
– na złożenie wniosku o udzielenie dodatkowego prawa ochronnego i wniosku o przedłużenie obowiązywania dodatkowego prawa ochronnego.
- Terminy procesowe, w postępowaniu cywilnym, administracyjnym, karnym nie rozpoczynają się, a rozpoczęte ulegają zawieszeniu w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 (art. 15 zzs Ustawy).
W szczególności mowa jest o terminach:
– na uzupełnienie zgłoszenia wynalazku;
– na uzupełnienie zgłoszenia wzoru przemysłowego;
– do nadesłania poprawionej wersji wykazu towarów;
– do opłaty za zgłoszenie znaku towarowego;
– na zajęcie stanowiska przez zgłaszającego przed decyzją o odmowie udzielania prawa wyłącznego;
– na uzupełnienie sprzeciwu wobec zgłoszenia znaku towarowego jeżeli nie spełnia on wymogów formalnych;
– do uzupełnienia wniosku rozpatrywanego w trybie spornym
– na zajęcie stanowiska odnośnie wniosku rozpatrywanego w trybie spornym;
– na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy
– do usunięcia braków formalnych sprzeciwów i innych wniosków;
– na wniesienie skargi do sądu administracyjnego.
Zawieszenie terminów, które zgodnie z ustawą obowiązuje od 31 marca 2020 r. oznacza, że po odwołaniu ww. stanów, terminy kontynuują się po przerwie, a nie biegną na nowo.
Terminy międzynarodowe nie podlegają polskiemu prawu, w związku z czym biegną normalnie. Nie zostały zawieszone ani przerwane.
W Urzędzie Patentowym RP rozprawy zostały zawieszone. Nowe terminy będą wyznaczane po zakończeniu okresu pandemii.
- W sądach cywilnych nie odbywają się rozprawy. Biegną terminy o charakterze materialnym, a procesowe uległy zawieszeniu (jak wyżej). Sądy rozpoznają sprawy pilne, tj. m.in. z wniosku o zabezpieczenie roszczeń.
Zobacz też:
Dochodzenie roszczenia informacyjnego w sprawach o naruszenie praw własności intelektualnej w Polsce
Roszczenie o udzielenie informacji na temat naruszenia zostało wprowadzone do polskiego systemu prawnego w wyniku implementacji Dyrektywy 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej....
LETNIE SPOTKANIA IP W OGRODZIE DLA STUDENTÓW PRAWA
Odkryj pasjonujący świat praw własności intelektualnej z kancelarią Żuraw i Wspólnicy sp. k.! Czy interesujesz się prawem własności intelektualnej? Ciekawią Cię znaki towarowe i zasady ich ochrony? Masz ochotę poznać fascynujące przypadki naruszeń renomowanych...
TSUE potwierdził, że sama wiedza o wcześniejszym znaku towarowym nie będzie wystarczającą podstawą stwierdzenia złej wiary
Wyrokiem z 15 maja 2024 r. w sprawie T-181/23, TSUE oddalił skargę na decyzję Izby Odwoławczej EUIPO i tym samym po raz kolejny potwierdził, że sama wiedza zgłaszającego o wcześniejszym znaku towarowym podmiotu trzeciego nie będzie wystarczająca do stwierdzenia, że...
Kontakt
Zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszej kancelarii
Warszawa
ul. Sobieszyńska 35,
00-764 Warszawa
tel. +48 664 948 372