Spostrzeżenia na temat decyzji w sprawie Pałacu Kultury i Nauki
6 lutego 2024 r. Kolegium Orzekające Urzędu Patentowego zadecydowało w sprawie wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na graficzny znak przedstawiający budynek Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie:
Pałac został wybudowany w latach pięćdziesiątych XX wieku i choć jest kojarzony z epoką komunizmu stał się również symbolem Warszawy i ośrodkiem kulturalnym.
Wnioskodawca zarzucał znakowi m.in. brak zdolności odróżniającej, opisowość, zgłoszenie w złej wierze, wejście oznaczenia do zwyczajowego użytku, sprzeczność z prawem, porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami (ze względu na historyczną i społeczną wartość PKiN). Twierdził także, że uprawniona spółka nie korzysta z zarejestrowanego znaku i w żaden sposób nie stanowi on oznaczenia umożliwiającego odróżnienie jej usług.
Urząd Patentowy oddalił wniosek o unieważnienie, nie przychylając się do żadnego z zarzutów wnioskodawcy. W uzasadnieniu decyzji uznano m.in., iż sporny znak jest graficznym obrazem, rozmytym wizerunkiem o charakterze fantazyjnym.
Zarząd Pałacu Kultury i Nauki sp. z o.o. zgłosił również kilka innych znaków towarowych przedstawiających bryłę budynku
Decyzja jest zgodna z dominującym stanowiskiem Urzędu Patentowego, który podkreśla, że w przypadku utworów architektonicznych ochronie może podlegać nie sama bryła, a graficzne przedstawienie obiektu, np. elewacji obiektu, w szczególności elementy o charakterze fantazyjnym.
Zobacz też:
Wyrok TSUE dotyczący opłaty reprograficznej
Opłata reprograficzna stanowi opłatę nałożoną na podmioty zapewniające dostęp do urządzeń, które umożliwiają zwielokrotnianie utworów w ramach dozwolonego prywatnego użytku, jako wynagrodzenie za korzystanie z utworów. Takimi urządzeniami są przede wszystkim...
Wyrok ws. unieważnienia trójwymiarowego znaku towarowego
W wyroku z 13 listopada 2024 r. w sprawie T-524/23, Sąd rozpatrywał sprawę dotyczącą unieważnienia trójwymiarowego znaku towarowego przedstawiającego inhalator. Znak towarowy został zgłoszony 16 lipca 1999 r. przez niemiecką spółkę Boehringer Ingelheim Pharma GmbH...
Studium nad prawną ochroną tajemnic handlowych w kontekście gospodarki danych
Opublikowane przez European Innovation Council and SMEs Executive Agency (European Commission) studium, dotyczące prawnej ochrony tajemnic handlowych w kontekście gospodarki danych (GRO/SME/20/F/206), wyraźnie pokazuje, że: mimo że znaczenie udostępniania danych...